Yaşam

Bayraktar TB3’ün ilk tarihi belli oldu

Türkiye savunma sanayi sektörünün en güçlü oyun kurucularından BAYKAR’dan değerli açıklamalar geldi. Bayraktar TB3 Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) ile ilgili yapılan açıklamada, bu uçağın ne zaman vatandaşlarla buluşacağı açıklandı. Görünüşe göre Bayraktar TB3 ile çok yakın gelecektetanışma fırsatımız olacak.

BAYKAR’dan yapılan açıklamaya göre Bayraktar TB3 27 Nisan-1 Mayıs Atatürk Havalimanı yerleşkesinde gerçekleştirilecek etkinliklerde Bayraktar TB3’ü uçarken görmeyeceğiz ama bu SİHA’nın nasıl göründüğüne yakından tanık olacağız. SİHA’nın uçuş testleriBu yıl yapılacak diyelim.

Peki Bayraktar TB3 tam olarak nelere sahip?

Bayraktar TB3 gerçekten eşsiz özelliklere sahip donanımlı İHA. 8.35 metre uzunluğa, 2.6 metre yüksekliğe ve 14 metre kanat açıklığına sahip olan silahlı insansız hava aracı, katlanabilir kanat yapısına sahip.

Otomatik kalkış ve kalkış yapabilen Bayraktar TB3, kısa pistlere sahip uçak gemilerinden kalkış yapabilecek şekilde tasarlandı. 24 saatten uzun süreSüresinin tamamı havada kalabilen SİHA, 280 kilogram faydalı yük taşıyabiliyor ve 160 knot (yaklaşık 300 km/s) hıza çıkabiliyor.

Yaklaşan SİHA’nın en önemli özelliklerinden biri görüş hattı ve görüş hattı iletişimi yapabilmek. Peki bu ne anlama geliyor?

Bayraktar TB3’ü uzaktan kontrol edecek olan pilot, onlarca, belki de yüzlerce kilometre ötedeki SİHA’yı yönetebilecek. Bu sayede hem keşif-gözetleme hem de istihbarat görevleri ve mühimmat operasyonlarıbüyük başarıyla gerçekleştirilebilir.

BAYKAR’ın Instagram’daki açıklamasına aşağıdan göz atabilirsiniz.

()

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu