Haber

İş mahkemesi: Projenin sona ermesi, gerekçeli fesih yapılamaz

Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler gibi kurumlardan fon alan Hayat Vakfı, geçen yıl Aralık ayında 60’tan fazla çalışanını projeleri bittiği gerekçesiyle işten çıkardı. Çalışanların derneğe işe iade davası açması işten çıkarma fonlarının azalmasına neden oldu.

Bunlardan İstanbul Anadolu 13. İş Mahkemesi’nde görülen davada dernek aleyhine karar verilmiş, mahkeme derneğin ihraç edilmesini hukuka aykırı bularak işçinin işine iade edilmesine karar vermişti.

İş mahkemesi, emsal teşkil eden emsal teşkil eden kararının ilişkisini de önceki gün açıkladı. Mahkeme, “projenin sona erdirilmesinin davacının işini belirli bir süre için yapamayacağını” vurguladı. Davacının dernek ile birden fazla süreli iş sözleşmesi imzaladığına işaret eden mahkeme, “Bu nedenlerle davalının bu husustaki itirazları kabul edilmemiş, fesih sebebinin geçerli olmadığı anlaşılmıştır, ve davacının iş sözleşmesinin haklı bir sebep olmaksızın feshedildiği.”

Dernek çalışanının işine iade edilmesine karar veren mahkeme, derneğin çalışanları çalıştırmaması halinde maddi tazminat ödemesine hükmetti.

Türkiye’de 10 ilde şubesi bulunan Yaşamı Destekleme Derneği, Aralık ayında 60’tan fazla çalışanını işten çıkardı. Mersin, Mardin, Batman, Diyarbakır, İstanbul ve Urfa’da ihraç edilen dernek çalışanları, yeniden işe girdikleri illerde dava açtı. (HABER MERKEZİ)

kulaajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu