Haber

Kent Bostanları’nda öğrenciler tarımla buluştu

Nilüfer Belediyesi’nin ekolojik tarım koşullarında üretim yaptığı Kent Bostanları, Görükle Haznedaroğlu İlkokulu öğrencilerini ağırladı. Bostan’da yazlık bitkilerin fidanlarının dikimine tanık olan öğrencilere tohum çeşitleri ve kompost gübre üretimi hakkında da bilgi verildi.

Nilüfer Belediyesi’nin yerel tohumların deneme üretimi ve çoğaltmasını yaptığı Eserli Mahallesi’ndeki Kent Bahçelerine yazlık bitkiler hummalı bir şekilde dikilirken, öğrencilerin ziyaretleri de sürüyor. Görkle Haznedaroğlu İlkokulu öğrencileri de Kent Bahçelerini ziyaret ederek yerel tohumlardan elde edilen yeni dönem bitkilerin fidanlarının dikimine tanık olurken, doğa ve ekosistem dostu tarım hakkında bilgi aldılar.

Nilüfer Belediyesi Çevre ve Kırsal Alan Koordinatörü Arca Atay, çocuklara çalışmaları hakkında bilgi verdi. Tohumun elde edilmesinden üretimine kadar tüm aşamalar hakkında çocuklara bilgi veren Arca Atay, yerel tohumları geleceğe taşımanın değerinden de bahsetti. Tohum Kitaplığı’nı ziyaret ederek Nilüfer Kent Bahçeleri’ndeki üretimlerden elde edilen tohumları yakından inceleyen öğrenciler, sebzelerin yanı sıra tıbbi aromatik bitkilerin deneme üretiminin yapıldığı parselleri de gezerek eserleri yakından tanıdı. Kompost Birimi’ni ziyaret eden öğrenciler, kompostun önemini ve üretimini de öğrendiler. Tarıma dair yeni bilgiler öğrenen öğrenciler, ilk kez gördükleri bazı bitkileri de ilgiyle incelediler.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haber-esenyurt.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu