Ekonomi

Yapay zeka şirketleri 190 milyar dolarlık piyasa değerinde düşüş yaşadı

Microsoft (NASDAQ: MSFT), Alfabe (NASDAQ: Google ) ve Advanced Micro Devices gibi büyük teknoloji şirketlerinin üç aylık sonuçlarının açıklanmasının ardından yapay zeka ile ilgili şirketlerin toplam piyasa değerinde 190 milyar dolarlık ciddi bir düşüş yaşandı. Bu düşüş, son dönemde yapay zeka kaynaklı piyasa heyecanı nedeniyle hisse senedi fiyatlarında artış yaşayan bu şirketlerin yatırımcı beklentilerini karşılayamaması üzerine Salı günü geç saatlerde meydana geldi.

Google’ın ana şirketi Alphabet, Aralık çeyreğindeki reklam gelirlerinin tahminlerin altında kalmasının ardından hisselerinde %5,6 oranında düşüş yaşadı. Ayrıca Alphabet, yapay zeka girişimlerini desteklemek açısından oldukça değerli olan veri merkezlerine yönelik harcamalarının bu yıl artacağını duyurdu. Bu, Microsoft gibi rakiplerine karşı yapay zeka alanındaki rekabet üstünlüğünü korumak için bir atılım olarak görülüyor. Yapay zekaya olan ilginin artmasıyla ilişkilendirilen Google Cloud gelir artışındaki hafif avantaja rağmen, Microsoft’un Azure bulut hizmeti daha hızlı bir büyüme kaydetti.

Microsoft, şirketin yeni yapay zeka özelliklerinin müşterileri bulut ve Windows hizmetlerine çekmesiyle analist tahminlerinin üzerinde gelir bildirdi. Ancak Salı günü erken saatlerde gün içi rekor seviyesine ulaşan şirketin hisseleri uzun vadede %0,7 oranında düşüş yaşadı. Microsoft’un değeri ay başında 3 trilyon doları aştı ve bir anda piyasa değeri en yüksek şirket olarak Apple’ı geride bıraktı.

Yarı iletken üreticisi Advanced Micro Devices, ilk çeyrek gelir tahmininin beklentileri karşılamamasının ardından hisselerinin %6 düştüğünü gördü. Bu, şirketin yapay zeka işlemcilerine yönelik güçlü satış beklentilerine rağmen gerçekleşti.

Yapay zeka konusunda bilgili diğer şirketler de etkilendi. Hisseleri Ocak ayında %27 artan ve AI iyimserliği nedeniyle bir önceki yıla göre üç kattan fazla artan Nvidia, uzun vadeli işlemlerde %2’den fazla düşüş yaşadı. Benzer şekilde, yapay zeka ile ilgili talepten yararlanan bir sunucu üreticisi olan Super Micro Computer’ın hisseleri de %3’ten fazla düştü.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

haber-nusaybin.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu