Ekonomi

Vatandaşlık aylığını kimler alabilir? Bakan Yanık’ın sorduğu soruya yanıt

AK Parti’nin seçim beyannamesinde yer alan Aileyi Koruma Kalkanı paketinin detayları seçime 8 gün kala netleşmeye başladı. Bu kapsamda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı ‘vatandaşlık maaşı’ ile ilgili değerli açıklamalarda bulunarak, ‘Vatandaş maaşı nasıl ödenecek?’ soruyu yanıtladı.

CNN Türk’ün yayınına konuk olan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Kriterlerin önemli bir kısmı var. 28 kurum ve kuruluşun verileri doğrudan entegre edilmiş durumda ve başvurduğunda ‘Ben faydalanmak istiyorum’ dedi. sosyal yardımlardan’ diye sordu, ‘Gelir ne kadar?’ “Bütün bunları ölçtüğümüz bir sistemimiz var. Farklı durumları tespit edebilmemiz için haneleri ziyaret edip teknik anlamda vatandaşların gelir düzeyini tespit ettiğimiz bir süreç var.”

Vatandaşlık aylığından aynı aileden birkaç kişinin de yararlanabileceğinin altını çizen Bakan Yanık, “Bizim sosyal yardımlarımız hane bazlı. Bizim için tek ölçü milletimizin ihtiyacı. Gülünçtür. AK Parti hükümetlerinin bugüne kadar kimsenin dönüp bakmadığı işler yaptığı ortada. Yapıyorlar diyoruz, haksızlık olur” dedi.

EKONOMİSE CEVAP

The Economist’in “Erdoğan gitmeli” kapağına tepki gösteren Bakan Yanık, “Her seçim öncesi parmak sallamaya çalışıyorlar, her seferinde vesayet merkezleri gereken cevabı veriyor. Sonuçtan emin olamayacak bir siyasi lider. Ancak yine de son derece yersiz ve Sayın Cumhurbaşkanımızın hak etmediği sözlerle seçime gölge düşürmeye çalışmak öğrenilmiş bir acizliktir.Bir yandan gülüyoruz, bunlar çok cılız tepkiler.Milletimizin cevabı 14 Mayıs’tır. “Biz milletimize güveniyoruz. Seçmenin gündemi her zaman daha rasyoneldir. Sonucun prestijiyle burası bir deprem bölgesi. Bir yandan da depremin yaralarını sarmaya çalışıyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu